• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dilbilimciyamanarikan

Takvim
Site Haritası
Yaman Arıkan
info@yamanarikan.com
Başarının Sırrı
24/08/2014
İnsan ancak çalışdığına erişir. 
- Kur’ân-ı Kerîm - 

Türk Milleti’nin adı-sanı yok olmasın diye gece uyumadım, gündüz oturmadım. Küçük kardeşim Gültekin ile ölesiye-bitesiye çalışdım. 
- Bilge Han - 

Türk Milleti’nin istikbâli, bugünkü evlâdlarının doğru görüşü ve yorulmak bilmez çalışkanlığı ile büyük ve parlak olacakdır.
- Atatürk - 

Anlatılır ki, Napolyon, kendisine tevcîh edilen “Başarının sırrı nedir?” şeklindeki bir soruya şu cevâbı vermiş: 
- Para, para, para!... 

Sığ ve sathî bir bakışla ilk anda doğru sanılabilecek bu cevap, gerçekde son derece yanlış ve sakatdır. Şöyle bir soru, başarının sırrını paraya bağlayan bu mantığın sakatlığını açıkça ortaya koyar: 

- Eğer başarının sırrı para ise, para bulunmadığı zaman ne yapacağız? Elimizi kolumuzu bağlayıp duracak mıyız? 
Demek ki, başarının sırrı para değildir. Para, ancak kendisine sâhip olundukdan sonra ve bir noktada, başarıya yardımcı olabilir. O halde, başarının yolunun doğru formülünü koyalım. Başarının sırrı: 

- Çalışmak, çalışmak, çalışmakdır!... 

Başarının doğru formülünü böylece tesbit etdikden sonra, geriye, çalışmanın şeklini ve usûllerini tesbit edip hemen harekete geçmek kalır. Çalışmak deyince, hemen aklımıza pilân, program, düzen, disiplin, sistem,… gibi mefhum (=kavram)lar gelmelidir. Yâni çalışmalarımız dâimâ pilanlı, programlı, düzenli, disiplinli ve sistemli olmalıdır. Aksi halde, çalışmalar verimsiz kalır, arzu edilen netîceye ulaşılamaz. 

Ülkücü-milliyetçi hareket; Türklüğün yeniden diriliş, şahlanış, millî benliğine dönüş ve cıhan hâkimiyeti mefkûresiyle yeniden hayat sahnesine çıkış hareketidir. Yâni hareketimiz, cıhan çapında bir hareketdir. Böyle olunca, öne iki mühim husûs çıkar. Bunlardan biri, hareketin topyekûn mensuplarının, hareketimizin; Türklüğün bu asırda yeniden diriliş, şahlanış, millî benliğine dönüş ve cıhan hâkimiyeti mefkûresiyle yeniden hayât sahnesine çıkış hareketi olduğunun şuûr ve idrâkine ermiş bulunmasıdır. İkincisi de, başarının sırrının çalışmak, çalışmak, çalışmak olduğu şuûr ve idrâkiyle hemen harekete geçmekdir. 

Hareketimizin mensuplarının, birinci şıkdaki idrâk ve şuûra sâhip bulunduklarında şüphemiz yok. İkincisine yâni başarının sırrının çalışmak, çalışmak, çalışmak olduğu şuûr ve idrâkine gelince, işte burada büyük eksiklikler, yanlışlar ve sapmalar bulunduğunu kabul etmek zorundayız… 

Kanâatımızca bugün ülkücü-milliyetçi hareket, hayâtın bütün birim ve sâhalarını içine alacak şekilde düzenli, disiplinli, pilanlı, programlı, sistemli ve organizeli bir çalışma hamle ve seferberliği başlatmalıdır. Ve, bu çalışma, şanlı cedlerimiz Göktürklerin ulu hâkaanı BİLGE HAN’ın ifâdesiyle, “gece uyumadan, gündüz oturmadan, ölesiye-bitesiye bir çalışma” olmalıdır. 


1253 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Milli Ölçülerimiz - 24/08/2014
• Milletin efendisi ona hizmet edendir. - Hadis -
Katliâm - 24/08/2014
Şu insanoğlu; fıtratı itibariyle rahata, kolaylığa, hiç terleyip yorulmadan kazanmağa ve hiç zahmete katlanmadan ömür sürmeye ne de düşkündür..
Kur'ân Nedir ? (5) - 24/08/2014
Bugünün müslüman topluluklarının Kur'ân denince ne anladıklarını ve tatbikattaki durumun ne olduğunu kısaca gözden geçirmekte fayda vardır.
İşe Nereden Başlamalıyız? - 24/08/2014
Ey îmân edenler! Siz kendinize bakın. Eğer siz doğru yolda iseniz, sapıtanlar size zarâr veremez (Mâide Sûresi, âyet: 105).
Yeni Fetihlere Doğru - 24/08/2014
Fetihlerin en başta geleni millî benliğimize, yani kendi öz varlığımıza dönüş fethidir.
Kur'ân Nedir ? (1) - 24/08/2014
Bugünün müslüman topluluklarının Kur'ân denince ne anladıklarını ve tatbikattaki durumun ne olduğunu kısaca gözden geçirmekte fayda vardır.
Güç Kaynaklarımız - 24/08/2014
Her milletin, mâddi ve ma'nevi olmak üzere birtakım kuvvet kaynakları vardır.
Neden Helva Yapamıyoruz? - 24/08/2014
Un hazır, şeker hazır, yağ hazır, hepsi hepsi hazır, fakat biz bu hazır malzemeleri uygun biçimde kullanarak bir türlü helva yapamıyoruz. Acaba neden?
Kur'an Nedir? (2) - 24/08/2014
Bugünün müslüman topluluklarının Kur'ân denince ne anladıklarını ve tatbikattaki durumun ne olduğunu kısaca gözden geçirmekte fayda vardır.
 Devamı
Köşe Yazıları